BELARUS: Grev Komitesi Üyesi Petr PECHKUROV Anlatıyor

Views 94
Okuma Süresi7 Dakika, 21 Saniye

“Bıyıklı Kral Gitmeli!” – Dayanışma Çağrısı

Belarus’taki en etkili grevlerden biri, madencilerin dünyadaki potas arzının beşte birini ürettikleri Belaruskali’de gerçekleşti. Bunu takiben, grev komitesinin beş üyesi tutuklandı ve o zamandan beri hapiste bulunuyorlar. Grev komitesi bunu için dayanışma çağrısı yaptı

Ağustos ayının başından ve Alexandr Lukashenko’nun zafer iddia ettiği hileli seçim sonucunun ilanından bu yana, Belarus’u kitlesel protestolar sarsıyor. Protestocular şiddet, baskı ve tutuklamalarla karşılaştı. Polis rejiminin şiddetli baskısını hafifletmek zorunda kaldığı protestolarda bir dönüm noktası, yüzden fazla fabrikada işçilerin grev komiteleri kurması ve grev ilan etmesi oldu. En etkili grevlerden biri, madencilerin dünyadaki potas arzının beşte birini ürettikleri Soligorsk şehrinde Belaruskal’de gerçekleşti. Bunun ardından, grev komitesinin beş üyesi: Anatoly Bokun, Yuri Korzun, Sergey Cherkasov, Sergey Taras ve Pavel Puchenya tutuklandı ve o zamandan beri hapishanedeler.

Enternasyonal Sosyalist Alternatif-ISA, grev komitesinden Petr Pechkurov ile konuştu

14 Ağustos’ta, şirketin bir numaralı madeninde işçiler bir araya geldi ve bir talepler listesi hazırladı. O akşam geç saatlerde, şirketin dört bir yanından işçiler ve yerel sakinler, taleplerimizi genel müdüre sunmak ve 17 Ağustos’a kadar karşılanmazlarsa grev çağrısı yapacağımızı bildirmek için Belaruskal genel merkezinin dışında toplandılar. O tarihe kadar şirketin her yerinde grev komiteleri oluşturulmuş, Anatoly Bokun 1 No’lu maden grev komitesi başkanı ve tüm grev komitesinin ortak başkanı olarak seçildi. Grevin kamusal yüzü oldu.

Grev komitesinin talepleri:

 • Polis şiddetine derhal son verilmesi;
 • Lukashenko’nun istifası;
 • Seçim sonuçlarını tahrif edenlere ceza;
 • Tüm siyasi mahkumların serbest bırakılması ve tam rehabilitasyonu;
 • Sokaklarda ve hapishanelerde barışçıl protestoculara saldırmaktan sorumlu olanlar ve iddianameye rıza gösteren hakimler için ceza.

Grev başlar başlamaz üretim seviyeleri % 10’a düştü.  Yönetim hemen grevcileri işten çıkarma, ikramiye kaybı, adli suçlamalar ve grevin neden olduğu kayıplardan dolayı dava açmakla tehdit etmeye başladı. Diğerlerini greve katılmamaya ikna etmeye çalıştılar, ancak ayın 18’inde 6.000’den fazla imza toplamıştık. Gerçek baskı ayın 20’sinde başladı.

Grev komitesi üyesi Dmitry Kudelevich telefonlara çıkmıyordu. Daha sonra adı Sovyet döneminden beri değiştirilmeyen KGB tarafından tutuklandığını ancak Ukrayna’ya kaçmayı başardığını belirtti. Oslo’da yaşayan Belarus taraftarları, Belaruskali’nin en büyük müşterisi olan YARA International’ın Genel Merkezini ziyaret etti. Aynı zamanda küresel sendika IndustriALL ve Belarus Bağımsız Sendikası, Norveç’teki üyelerinden müdahale etmesini ve Yara’dan Belarus’taki iş ortaklarını müzakerelere davet etmesini istedi.

Ertesi gün grev komitesi üyeleri Alesya ve Vladimir Loginov ortadan kayboldular. Soligorsk polisi tarafından tutuklanmış olarak bulundu. Kasabanın içinden geçen Anatoliya Bokun, arabası polis tarafından durdurularak asılsız suçlamalarla gözaltına alındı. Başka bir grev komitesi üyesi Pavel Sechko üzerindeki polis baskısı, onu komiteden çekilmeye zorladı. Ayın 23’ünde Roman Leonchika evinin önünde tutuklandı.

İşe geri dönen işçilerin çoğu, yönetimin vaatlerinin yerine getirilmediğini fark etti – yıllık ikramiyeleri durduruldu ve birçoğu işten çıkarıldı. 24 Ağustos’ta grev komitesi, “kurallara göre çalışmaya” dönenleri tüm güvenlik ve hijyen talimatlarına uymaya çağırdı. 20 grevcinin kovulması gerektiği bilgisini aldık. Bunlar arasında grev komitesinin birçok üyesi de vardı.

31 Ağustos’ta Anatoly Bokun tekrar tutuklandı ve bu kez 15 gün boyunca cezaevine tutuldu. Mahkemede hakime kronik akciğer hastalığından mustarip olduğunu bildirdi, ancak soğuk beton zeminde ayakkabısız kaldığı tutukevine gönderildi. İşe gelmediği için işten atıldı.

Bu eylemler, Eylül ortasına kadar süren ve ardından daha da kötüye giden eylemler için tipiktir. 9 ve 10 Eylül’de, işçi liderleri “Organize Suç ve Yolsuzlukla Mücadele Dairesi”nde bir “tartışmaya” davet edildi. Ziyaretleri sırasında, teröre karşı yasa ve hükümetin şiddetle devrilmesi konusunda uyarıldılar. Yetkililer şimdi barışçıl bir grevi “terörizm” ile özdeşleştiriyor.

Tüm bu tehditlere rağmen işçiler protesto etmeye devam ediyor. 10 Eylül’de Yuri Korzuna madene giderek 305 metre seviyesinde kendini madencilik ekipmanına kelepçeledi. Yukarıdakilere, tutuklanan tüm grev komitesi üyelerinin serbest bırakılması ve grevdeki madencilere yönelik baskının sona ermesi de dahil olmak üzere kendi taleplerini de ekledi. Şiddetle tehdit edildi ve zorla madenden çıkarıldı ve bir ambulansa bindirildi. Onu destekleyenlerden oluşan bir araç konvoyu onu hastaneye kadar takip etti.

Şimdi tutuklananlar daha uzun cezalar almaya başladı. Bu makalenin yazarı Yuri Korzuna’yı desteklemekten dolayı yedi gün [ceza] aldı. Ardından, bağımsız madenciler sendikası eski Başkanı Sergey Çerkasov, barışçıl bir protestoya katıldıktan sonra 15 günlüğüne görevden alındı. Roman Leonchik de öyle. Alekcandr Novik ve Pavel Puchenya, barışçıl protestolara katılmakla suçlanarak bir ay hapis cezasına çarptırıldı. Başka bir madenci olan Oleg Kudyelka kendini yeraltında kelepçelemeye karar verdi. Serbest bırakıldı ve ‘gözlem’ için bir psikiyatri hastanesine kaldırıldı, kendisine destek veren 22 madenci tutuklandı. Bu arada Anatoly Bokun 25 günlük hapis cezası aldı.

3 Ekim’de şehir parklarından birinde bir “çay içme” partisine katılanlar toplu olarak tutuklandı. Bunlar arasında grev komitesi üyeleri Nina Tulaeva ve Aleksey Kryzh ağır para cezalarına çarptırıldı, Yuri Korzun, Sergey Cherkasov ve Pavel Puchenya 7 ila 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Yetkililerin bu krizden bir çıkış yolu yok. Tek cevapları kaba baskıdır. Çevik kuvvet polisinin acımasız saldırılarının olduğu ilk birkaç günden sonra, grevimiz onları geri çekilmek zorunda bıraktı. Böylece insanları mahkemeye çıkarmaya ve protestolara katıldıkları için para cezasına çarptırmaya başladılar. İnsanların cezaları ödemeyeceklerini anladıklarında, insanları hapse atmaya başladılar. Her seferinde vakaların doğru olup olmadığına bakılmaksızın aynı yöntemleri, aynı tanıkları kullandılar ki bunlar genellikle polisti.

Elbette hâlâ siyasetten uzak bir kesim bulunuyor. Ve Svetlana Tikhanovskaya’ya farklı tutumlar var. Bazıları onun Başkan olarak tanınması gerektiğini düşünüyor. Ancak işçilerin çoğu ona güvenmiyor. Bu yüzden grev gerekli oldu, kendiliğinden gelişen bir grev. Bu eylemlerin bir sonucu olarak, kitleler daha siyasallaştı ve çoğu artık Tikhanovskaya’nın sadece konuşan bir kafa olduğunu anlıyor. İşçilere neden mücadele etmemiz gerektiğini açıklamak için mesajımızı şimdi iletebilirsek, daha fazla grev görebileceğimizi düşünüyorum.

Artık tüm fabrikalarda ve işyerlerinde greve gitmemiz gerekir, bu, işçilere gücümüzün olduğunu, taleplerimizde ve haklarımızda ısrar edebileceğimizi tamamen gösterecektir. Böyle bir ulusal grev olursa, polis ve ordunun da halkın yanına geçeceğine inanıyoruz.

Ve barışçıl protestolarda tutuklananların derhal serbest bırakılmasını, baskının sona ermesini talep ediyoruz – tutuklanmadan tutumumuzu açıklamak için işçilerle toplantılar düzenlememize bile izin verilmiyor. Yoldaşlarımız Anatoly Bakun, Yuri Korzun, Sergey Cherkasov, Sergey Taras ve Pavel Puchenya’nın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

ISA, grev komitesini desteklemeleye çağırıyor

1: Genel Müdür Ivan Golovaty’yi protesto ederek, Belaruskal’ın işten atılan tüm işçileri işe almasını, ikramiye ödemesini ve otoriter rejimi protesto eden işçilere karşı tüm ayrımcı önlemleri kaldırmasını talep edebilirsiniz.

 I.Golovaty@kali.by ve Belaruskali.office@kali.by adresinden iletişime geçilebilir veya +375 17 426 01 11 veya +375 17426 20 20 numaralı telefondan

Bu protestoların kopyalarını Yara International Etik Uyum Yöneticisi Cira Holm’a Cira.Holm@yara.com adresinden veya doğrudan https://www.yara.com/this-is-yara/ethics-and-compliance/contact-us/ sayfasının sonundaki Yara Uluslararası Etik yardım hattından gönderilebilirsiniz.

2: Ülkenizdeki Belarus büyükelçiliğine, tutuklananların, özellikle Belaruskali Grev Komitesi üyeleri Anatoly Bakun, Yuri Korzun, Sergey Cherkasov, Sergey Taras ve Pavel Puchenya’nın derhal serbest bırakılmasını talep etmek için protesto edebilirsizniz. İrtibat bilgileri Belarus Dışişleri Bakanlığı sitesinde https://mfa.gov.by/en/ministry/ adresinden bulunabilir.

3: Grev Komitesi’ne stackombelaruskalij@gmail.com adresinden dayanışma fotoğrafları ve mesajları ve kopyaları rodkille@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

8 EKİM 2020

Grev komitesi üyeleri tarafından hazırlanan broşürden alıntılar

Gorbaty (genel müdür) ve takipçileri, kendileri ve aileleri için bizden olabildiğince fazla kar elde etmek için her şeyi yapıyorlar. Geriye [bize] kalan tek şey ilaç almak için para.

Madencilerin mustarip olduğu hastalıkların listesi uzundur ve eğer bir zamanlar profesyonel olarak kabul edildilerse şimdi bunu ispatlamak artık imkansızdır. Bir madencinin ortalama yaşam süresi 46,5 yıl iken çoğunuz emekliliğe kadar yaşamayacağınız için mücadeleye değer mi?

Devlet bizi son damlaya kadar sıkıyor ve sonra bizi bir kenara atıyor. Sefil emekli maaşını bile ödemek zorunda kalmayacaklar. Ama sonra liderlerinin lüks daireleri ve evleri olacak ve bıyıklı adamın tek başına 18 dairesi var!

Ama “neyi değiştirebilirim” diye soruyorsunuz? Her şeyi! Ama sessiz kalmayı ya da sadece arkadaşlarla sigara içerken söylenmeyi bırakırsak. 17-18 Ağustos’ta yaptığımız gibi, ancak haklarınızı savunmaya başlarsak.

Tüm bürokratların ve destekçilerin nasıl ortalıkta dolaşmaya başladığını hatırlayın. Bıyıklı kralın nasıl korktuğunu hatırlayın!

İşe dönmezsek Ukrayna gibi olacağımızı söyleyerek bizi korkutuyorlar. Ancak 2015’teki Maidan sırasında tek bir grev olmadı. Sonuç olarak 2019’da bir madencinin ortalama ücreti 15.000 Grivnası (600 $). Şimdi madenciler grevde çünkü karınlarını doyuracak kadar bile paraları yok – beş aydır kendilerine ödeme yapılmadı. O zamanlar sessizdiler, şimdi mücadele etmeleri gerekiyor.

Bunun burada olmayacağını düşünüyorsan, daha yeni ücretlerin geç ödenmesine izin veren yeni bir yasa çıkarıldı. Şimdi harekete geçmek en iyisi.

Aksi takdirde yolun sonunda bu rejimle birlikte son bulacağız- Rusya Federasyonu’na bağlanmamız uzun sürmeyecektir – bıyığın başka çıkış yolu yok.

Bunun iyi olacağını mı düşünüyor? 2019’da bir maden şirketinde çalışan bir işçi 43-45.000 ruble (562$) kazandı.

Eğer şimdi biz siyasete karışmazsak, siyaset bize karışır!

… mücadele arkadaşlarına katıl. Amcanın ülkemizi satmasına izin verme! Kimse kalkıp Tichanovskaya’yı öpmeyi söylemiyor, onun gerçekten ne istediğini bile bilmiyoruz. Ama barışçıl bir biçimde birlikte durursak, o zaman eğer bu hanımefendi aniden yeni, özgür ve adil seçimler organize etmekten başka bir şey yapmaya karar verirse ne yapacağımızı bileceğiz!

ISA

Bizimle İletişime Geç!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.