İki Yeni KHK: Rektör Seçimleri Yok! |HABER

Views 125
Okuma Süresi1 Dakika, 52 Saniye

Resmi Gazete’de yayınlanan iki yeni KHK ile aralarında Dicle Haber Ajansı, Özgür Gündem ve Azadiya Welat gibi yayın kuruluşları kapatılırken rektör seçimleri de kaldırıldı.

676 sayılı KHK ile birlikte Dicle Haber Ajansı ve Jin Haber Ajansı’nın yanı sıra Azadiya Welat, Özgür Gündem, Yüksekova Haber, Batman Çağdaş, Cizre Postası, İdil Haber, Güney Express, Prestij Haber, Urfanatik, Kızıltepe’nin Sesi gazeteleri ile birlikte Tiroj, Evrensel Kültür ve Özgürlük Dünyası dergileri kapatıldı.

Rektörlük Seçimleri Artık Yok!

Akademik Yıl açılış töreninde rektörlük seçimlerini ‘görünüşte demokratik’ olarak niteleyen Erdoğan, üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’artıran bir işleve büründüğünü savunmuştu.

676 Sayılı KHK ile rektörlük seçimleri kaldırıldı. Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanacak.

Üç Avukat Sınırlaması

KHK’yla hukuk alanında da önemli değişiklikler yapılarak savunma hakkı ve avukatlar aleyhinde ciddi kısıtlamalar getirildi. “Terör” kapsamında yargılanan sanıkların en fazla üç avukat tarafından savunulabilecek. Darbe veya terör gibi suçlardan gözaltına alınan şüphelinin avukatıyla görüşmesi hâkim kararıyla 24 saat süreyle kısıtlanabilecek. Terör suçlarından yargılanan veya soruşturulan şüpheli ve sanığın avukatı hakkında, aynı suçlardan soruşturma veya dava açılırsa avukatlık görevi yasaklanabilecek. Ayrıca darbe ve terör suçlarından yatan kişilerin avukatlarıyla yapacağı görüşmeler, hâkim kararıyla teknik cihazlarla sesli veya görüntülü olarak kaydedilebilecek. Hükümlü ile avukat yaptığı görüşmeleri izlemek amacıyla bir görevli bulunabilecek, hükümlü ile avukat arasında paylaşılan belgelere el konulabilecek. Hükümlü ile avukat görüşmesi, örgütlere talimat içermesi durumunda sonlandırılacak. Bu durumda hükümlünün avukatlarıyla görüşmesi 6 ay süreyle yasaklanabilecek. Bir avukatın mazeretsiz olarak duruşmayı terk etmesi halinde duruşmaya devam edilebilecek.

Kamuda 10 bin 158 kişiye ihraç

MEB’den 2219 ve Sağlık Bakanlığı’nda 2774, YÖK’te 1267 olmak üzere, toplamda kamuda görevli 10 bin 158 kişi görevden alındı. TBMM’de 32, Yargıtay’da ise 183 kişi ihraç edilirken TSK’da ikisi general 39 kişi, TBMM’de üç, Milli Eğitim Bakanlığında 31, AFAD’da da bir kişi görevlerine iade edildi. Bu kişilerin mali hakları iade edilecek ancak görevden alınmalarıyla ilgili tazminat talep edemeyecek.

Bu kişilerin “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu” ifade edilirken, bu kişilerin mahkumiyet kararı aranmaksızın, kamu görevine bir daha asla dönemeyecek şekilde görevden çıkarılıp rütbe ve memuriyetlerinin alınmasına hükmedildi.

Oku, Beğen, Paylaş!
 •  
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares