Kshama Sawant: “Emekçilere Yeni Bir Parti Gerekli”

Views 110
Okuma Süresi3 Dakika, 44 Saniye

ABD: Yüzlerce kişi yemin töreni konuşması sırasında Seattle şehir konseyinin yeni seçilen sosyalist vekili Kshama Sawant’ın yanındaydı.
Aşağıda CWI’nin (İşçi Enternasyonali Komitesi) Amerika seksiyonu ve Sosyalist Alternatif -CWI'(Türkiye/Kurdistan) grubunun kardeş örgütü Socialist Alternative’in kısa süre önce Seattle Şehir Konseyine seçilen sosyalist vekili, Ksama Sawant’ın mazbatasını alırken yaptığı konuşamanın Türkçesini yayınlıyoruz.

 

“Kardeşlerim!

Burda olduğunuz için teşekkür ederim.

Bu şehir, Seattle’da ve bu bölgede baskın olan süper zenginlere ve büyük şirketlere göz kamaştıran servetler sundu. Diğer taraftan ise çalışanlar, işsizler ve yoksul kesimler için yaşam koşullları günden güne daha da zorlaşıyor. Barınma giderleri hızla yükselirken, eğitim ve sağlık hizmetleri ulaşılamaz meta haline dönüşüyor.

Bu sadece Seattle’da görülen bir fenomen değil. İnsanlık tarihinin en zengin ülkesi olan bu ülkede 50 milyonun –her altı kişiden birinin- yoksulluk içinde yaşıyor olması utanç vericidir. Dünya çapında temiz su ve temel sağlık ihtiyaçları erişimi olamayan, milyarlarca insan var ve her gün çocukar yetersiz beslenmeden dolayı ölüyorlar.

Uluslararası kapitalizmin gerçeğidir bu. Wall Street’te oturan takım elbiseli hırsızların devasa spekülasyonlarının sonucudur bu. Bu sistemde piyasanın tanrı gibi bir rolü var ve her şey kârın sunağında kurban ediliyor. Bu çok bahsi geçen  %99’u ise Kapitalizm ortada bırakmıştır.

Kısa süre önce yine bir ekonomik büyümeden bahsediliyordu. Ama bu sadece en zengin „yüzde bir“lik kesim için fayda getiren bir iyileşme dönemiyken, geriye kalan bizler aşağılara düşmeye devam ediyoruz.

Ülkemizde politikacılar, ister Demokratlardan olsun isterse Cumhuriyetçilerden, aynı biçimde şirketlerin çıkarları doğrultusunda davaranıyorlar. Bakıyoruz aslında tamamen işlevsiz olan Kongre, bir konuda birleşmeyi başarabiliyor, o da, zaten çok yüksek olan (vekil) maaşlarına düzenli olarak zam yapmak. Diğer taraftan ama, federal çapta asgari ücret oranını sabit bırakarak gittikçe enflasyon oranının altına düşmesine göz yumuyorlar. Bir tarafta şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin saatlik ortalama ücreti 7000 dollara denk gelirken, düşük ücret sektöründeki çalışanların 15 dollar asgari saat ücreti talebinin cürretkârlık olarak görüldüğü rezil bir manzaraya tanık olmaktayız.

Bütün bu olumsuzluklara karşı durmak için çalışanlar ve gençler arasında, kendi öz gücüne dayanan kitle hareketlerini örgütlemek zorundayız. Sonuçta sendikal haklarımızı, yurttaş haklarını, LGBTQ-kesimlerinin haklarını da bu şekilde elde ettik.

Bugün ülkenin her tarafında emekçiler kendileri ve çocukları için güzel ve onurlu bir yaşam için tekrardan mobilize oluyorlar. Alın size fast-foot branşında çaşlışanlarının hareketi, Wolmart emeçilerinin kampanyası,  Keystone XL boru hattını engellyen o muazzam mücadele ruhu!

Hemen burda, Sea Tac’te (Seattle’da bir semt ç.n) daha yeni, devasa ve başarılı bir kampanya olan 15 Dollar asgari saat ücret kampanyasına tanık olduk. Eş zamanlı olarak Ohio, Lorain County’de ne Demokratların ne de Cumhuriyetçilerin listesinden olan, bilakis „Bağımsız Emek“ (bağımsız sendikacılar) adı altında 24 kişi seçimlerde aday oldu ve her biri de sözkonusu şehir konseylerine seçildi.

Ben elimden gelen her şeyi haklarından mahrum edilenleri ve dışlananları; yoksulları ve ezilenleri temsil etmek için kullanacağım. Bunu 15 Dollar asgari saat ücreti, uygun konut kiraları  ve kamu toplu taşımın ve eğitim alnanın masif bir şekilde büyütmek amacıyla süper zenginlerin vergilendirilmesini savunarak yapacağım. Ancak, benim sesimin karar vericiler tarafından duyulabilmesi, emekçiler kendi taleplerini yüksek sesle dile getir ve kitlesel olarak örgütlenirlerse mükün olur.

“Sosyalist Alternatif“ten arkadaşlarım ve ben daha güzel bir dünya için mücadele eden herkesle omuz omuza duracağız. Fakat emekçilerin yeni bir partiye ihtiyaçları var; işçi sınıfının kendisi tarafından yürütülen ve ona hesap verme yükümlülüğünde olan, işçi sınıfının kitle örgütüne; sınıfının çıkarları için mücadele eden ve kampanyalar yürüten; krizle sarsılmış olan bu sisteme karşı cesaretlice alternatif bir sistemi savunan bir partiye.

Burda, Seattle’da siyasi uzmanlar bazı sorular dile getiriyorlar: Acaba uzlaşmaya hazır olacak mı? Diğerleriyle birlikte çalışabilecek mi? Tabii ki kurum ve kuruluş temsilcileriyle biraraya gelip, onlarla tartışacağım. Ama bunu yaparken oturduğum her masaya işçi sınıfının ihtiyaçlarını ve umutlarını taşıyacağım –karşımda kim oturyor olursa olsun. Ve bir şeyi kesin netlişetirmeme izin verirseniz: Şirketlerle ya da onların ajan politikacılarıyla hiç bir zaman kapalı kapılar arkası bir anlaşma olmayacak. Benim temsil ettiğim insanlar çürük bir satışa kurban olmayacaklar.

Sosyalizmin rozetini onurla taşıyorum. Beni seçen hemen hemen 100 bin insana  ve seçim çalışmamızda bizlerle beraber çalışan yorulmak bilmeyen o yüzlerce kişiye teşekkür ediyorum. Haydi aynı şekilde devam edelim.

Küresel Kapitalizmin kalbi olan bir ülkenin bir büyük şehrinde bir sosyalistin şehir konseyine seçilmesi dünya çapında bir heyecana neden oldu. Bunu, Avrupa, Latin Amerika, Afrika ve Asya’dan aldığımız desteklerden biliyoruz. Bir dönüşüm için mücadele edenler, bizim başarımızdan motive oldukalrını bizimle paylaşıyorlar.

Bizimle birlikte şirketlerin ajendalarına karşı direnişe hazır olan herkese sesleniyorm: Örgütlenin! Ekonomik ve sosyal adaleti; kaynakların küçük bir azınlığın hırsı yerine bütün insanlarını ihtiyacı için kullanıldığı demokratik, sosyalist bir dönüşümü savunan bir kitle hateketinin inşaasına katılın.

Dayanışmayla!

 

Oku, Beğen, Paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •