Oylar HDP’ye!

Views 144
Okuma Süresi2 Dakika, 4 Saniye

Otoriter Başkanlık Sistemini Önlemek İçin!

Yoksulluğa Sömürüye Karşı Birlikte Mücadele İçin!

Güçlü Bir Sol Muhalefet İçin!

Oylar HDP’ye!

7 Haziran seçimleri 12 Eylül yasalarının ürünü olan %10 seçim barajı uygulamasının yıkılmasının bir fırsatını sunuyor. Mecliste temsilin nispeten daha demokratik olabileceği, 8 Haziran’dan itibaren (daha yaşanabilir bir toplumun inşası için) oylarımızı HDP’ye verelim!

HDP’nin %10 barajını geçmesi mevcut AKP hükümetinin daha da otoriterleşen eğilimine bir ket vurmuş olacaktır. Aynı şekilde Erdoğan’ın başkanlık hayalini de suya düşürecektir. Bu nedenle, AKP’nin giderek otoriterleşen eğilimine ve anti-demokratik %10 seçim barajına karşı çıkan, herkesi HDP’ye oy vermeye çağırıyoruz.

Etnik, din, mezhep ayrışması işçi sınıfının birliğini zorlaştırırken sermayedarlar ve onların partilerinin işine yarıyor. Nisan ayında Ağrı’da askerlerin bir provokasyona kurban edilmek istenmesi, bize muktedirlerin iktidarları için neler yapabileceklerini gösteren bir başka örnek oldu. HDP’nin barajı aşması 30 yıldır süren savaşın sonlanmasını daha da yakınlaştırılacak. Artık barış gelsin ve bu barış işçilerin, yoksulların barışı olsun. Savaşı değil, asgari ücretin neden 949 lira olduğunu; Soma’da Ermenek’te olduğu gibi neden hep işçilerin öldüğünü; neden onların zenginleştikçe, bizim daha da yoksullaştığımızı konuşalım. HDP’ye verilecek her bir oy savaşın bitmesi ve daha güzel bir yaşam için birlikte mücadelenin yolunda açılan bir kapı olacaktır. Yükselen milliyetçiliğe karşı verilmiş bir ses olacaktır! Milliyetçiliğe yoksulluğa, sömürüye karşı birlikte mücadele için bir ses de sen ver!

Bugün sermaye sınıfı karşısında emekçilerin çıkarlarını gözeten ne mecliste ne de meclis dışında bir kitle partisi mevcut. Bu yüzden her dört yılda bir sandık başına gidip patronlarımızın çıkarları doğrultusunda yasalar çıkaran ve onları TOMA, cop ve gazla uygulayan partilere oy vermek durumunda kalıyoruz. HDP bu boşluğu doldurmak için geniş tabanlı ve tüm emekçilerin çıkarlarını savunan yeni bir sol kitle partisi olma hedefi ile yola çıkan bir parti. HDP’nin barajı aşması, bu hedefin başarısı için iyi bir zemin oluşturacaktır. Elbette ki ne seçimler tek başına sömürü sistemin çözümüdür, ne de HDP’nin bu kapitalist sistemi kökten kaldırılması gibi bir hedefi var. Ancak Meclis’te AKP, CHP ve MHP gibi sermayedarlar partileri karşısında tüm emekçilerin ortak çıkarlarını savunan ve parlamento dışı muhalefet ile bir bağ kurabilen güçlü bir muhalif parti, bu partilerin baskı ve sömürü yasalarını ve uygulamalarını diledikleri rahatlıkta yapmalarını zorlaştıracaktır. Bu yeni koşullar altında, sistemi tamamen değiştirmeyi hedefleyen, işçi sınıfının kendisinin kurduğu ve kendi sınıf çıkarları için mücadele eden yeni bir kitle partisinin şartları da oluşmaya başlayacaktır. Bu seçimlerde HDP’ye verilecek her bir oy böyle güçlü sol muhalefet partisinin inşasına katılmış bir harç olacaktır.

Bir harç da sen kat!

Oku, Beğen, Paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •